Malom készítése
Kezdődik az ötletelési időszak az őszi családi programokról. Ha már lejártuk a lábunkat a kiránduló helyeken és jó lenne otthoni pihenés mellett még jókedvűen is játszani, akkor tudok ajánlani egy ilyen programot. Otthon könnyen elkészíthető a játék, közösen a gyerekekkel, maga a játék pedig szórakoztató, megunhatatlan és megtornásztatja az agytekervényeket. Még Európa Bajnokságot is szoktak belőle rendezni. Ez pedig a MALOM játék. Egyébként nagyon érdekes dolgokat olvashatsz a malomról.
Otthon egyszerűen elkészítheted a saját játékodat. Egy játéktáblát kell megrajzolni ezzel az egyszerű mintával, és kell még hozzá 9-9 bábu.
Filctollal megrajzolhatod egy régi kispárnahuzatra, amiben később tárolhatod a bábukat is.
Vagy a vászon asztalterítő HÁTULJÁRA is rajzolhatjátok. Ebédnél rendesen használjátok a terítőt, délután pedig ha megfordítjátok, akkor készen áll a játéktábla a szórakozáshoz. Az élvezhetőség miatt érdemes legalább 30×30 cm-es táblát rajzolni, lehet nagyobb is, de ne sokkal.
A 9+9 bábun már el kell gondolkodni, hogy mit lehet otthon találni: esetleg varrósdobozban találtok gombokat? Az fontos, hogy a bábuknak 2 féle színűnek kell lenniük. Vagy van otthon sakk készlet? A sakkbábuk is tökéletesen használhatóak. Esetleg fa vagy lego építőkészlet elemeit felhasználva? Régen fehér és tarka babbal is játszották.
Malom játékszabályok:
A játék célja az, hogy az ellenfél korongjait levegyük, vagy olyan helyzetbe kerüljünk, hogy az ellenfél képtelen legyen lépni. Ennek elsődleges módja a malmok kialakítása (függőleges vagy vízszintes sorokban három korong egymás mellett), ugyanis egy malom létrejöttével levehetünk egy korongot az ellenfél készletéből (abból, ami a táblán van). Ha valakinek csak két korongja marad, elvesztette a játékot, mert már nem tud malmot kialakítani
Az első lépés, hogy az üres táblára a játékosok felváltva rakják fel a korongokat, mindig a világos kezd. Ha valaki malmot rak ki, akkor levehet egy korongot az ellenfelétől, azt követően az ellenfele következik.
Fontos:
az ellenfél malmából nem vehetünk el korongot, kivéve ha az ellenfél minden korongja malomban áll!
Mindkét játékosnak 9-9 korongja van, ha ebből egyet már levettek, az természetesen már nincs játékban.
Ha az összes korongot felrakták a táblára, illetve már nem tudnak többet rakni, akkor következik a lépegetés. A korongok vízszintes és függőleges irányban mozdíthatók, átlósan nem. Olyan mezőre nem léphetünk, ahol már áll egy korong, és mindig csak a közvetlenül szomszédos csúcspontig léphetünk a vonal mentén.
- Ha egy malom három korongjából egyet elmozdítunk, majd visszateszünk, az érvényes malom, tehát újabb korongot vehetünk le. Ez többször is ismételhető. Csiki-csuki
- Érdekes helyzet, ha valaki egy korongját úgy tudja mozgatni, hogy minden lépésével malmot alakít ki. Ezt sokan szabálytalannak mondják, pedig nem az, csukogatásnak vagy csikicsukinak nevezik.
- Ha egy játékos nem tud lépni (be van szorulva), akkor elvesztette a játszmát.
- Különleges esetű szabály: Ha a lerakási fázisban egy olyan pontba kerül a korong, ahol egyszerre két malom alakul ki, akkor 2 korongot lehet levenni.
Ha valakinek már csak három korongja maradt, akkor azokkal szabadon ugrálhat a pálya bármely pontjára, és ugrálva is alakíthat ki malmot. Ilyenkor úgy célszerű taktikázni, hogy egyszerre két malmot is nyitva tartunk, mivel az ellenfelünk csak az egyiket tudja megakadályozni.
Ha valaki úgy alakít malmot, hogy az ellenfelének csak három korongja maradt, és azok is malmot képeznek, akkor abból el lehet venni. Ez esetben a játéknak is vége, mert az ellenfelünknek csak két korongja maradt.
Ha mindkét játékosnak három-három korongja van, akkor nagyon kell figyelnünk, mindig a malomra törjünk, különben elveszítjük a kezdeményezést. Ilyenkor célszerű az L alakot felvenni, mert onnan két irányban is könnyen malmot alakíthatunk ki.
Jó szórakozást!